امروز: جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 922
تاریخ انتشار: ۸:۳۷ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۲/۰۶/۵
چاپ خبــر
Share
نایین پژوه

این اثر تاریخی به عنوان یکی از مهمترین آثار ارزشمند نایین است که براساس کتیبه سمت چپ آن، تاریخ ساخت این منبر متعلق به ۷۱۱ ه.ق یعنی حدودا ۷۰۰ سال پیش می‌باشد.

17

در این کتیبه قید شده استاد و سازنده این منبر استاد شاه محمود کرمانی بوده و شخصی به نام ملک التجار واقف و تأمین کننده هزینه های آن بوده است.

از نظر فنی این منبر ویژگی خاص و بسیار مهمی داشته و آن اینکه منبر مذکور بدون استفاده هیچگونه میخ فلزی ساخته شده است. این بدین معنی است که در ساخت آن تکنیک چفت و بست یا کام و زبانه بکار رفته است. البته دردوره های بعدی میخ‌ها و بست‌های فلزی به آن افزوده شده و آن هم به دلیل استحکام بخشی این اثر می‌باشد.

منبر مسجد جامع نائین از قسمت‌های مختلفی از جمله مقصوره منبر، محلی که در آن واعظ یا سخنران قرار می‌گیرد ساخته شده که ساخت آن به صورت نمادین یا سمبلیک بوده و مانند تاجی بربالای منبر قرارگرفته است.

در قسمت ورودی راه پله‌ای پای منبر سر دری تعبیه شده که وجود آن را جهت خم شده واعظ یا سخنران هنگام بالا رفتن به مکان مقدس و در نتیجه تعظیم و احترام به آن می‌باشد.

منبر مسجد جامع هم اکنون در مجاورت محراب زیبای مسجد قرار گرفته و توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نایین حفاظت و در معرض دید علاقه‌مندان داخلی و خارجی قرار گرفته است.

میرحسینی در تاریخ ۱۸ام ، شهریور ۱۳۹۲:

با سلام
بسیار خوشحالیم که مطالب سایت ما مورد تایید شماست. لطفا در پایان هر مطلب، لینک سایت را درج نمایید.
لازم به یادآوریست که جمع آوری مطالب و ویرایش آن بسیار دشوار بوده و ما دست کم از شما توقع داریم ضمن درک این موضوع، با درج لینک به شکلی از ما حمایت کنید. سپاس فراوان

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها