امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 30396
تاریخ انتشار: ۷:۱۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۹
چاپ خبــر
Share
اکبر بنی‌طبا با اشاره به راه‌اندازی کولرها درچند روز آینده می‌گوید: مشترکین توجه داشته باشند که با در مدار قرار گرفتن کولرهای آبی، میزان مصرف آب این دستگاه‌ها حداقل معادل مصرف ۲ نفر در طول شبانه روز است پس با استفاده از سایبان کولر و پرهیز از روشن گذاشتن مداوم کولرهای آبی به نوعی مصرف آب را کنترل کنند.

 به گزارش نایینا،سخنگوی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان می‌گوید: به محض افزایش دما در اصفهان، کولرهای آبی وارد مدار می‌شود که حداقل معادل ۲ نفر آب مصرف می‌کنند که شرایط تامین آب شرب استان سخت‌تر می‌شود. اکبر بنی‌طبا با اشاره به راه‌اندازی کولرها درچند روز آینده می‌گوید: مشترکین توجه داشته باشند که با در […]

 به گزارش نایینا،سخنگوی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان می‌گوید: به محض افزایش دما در اصفهان، کولرهای آبی وارد مدار می‌شود که حداقل معادل ۲ نفر آب مصرف می‌کنند که شرایط تامین آب شرب استان سخت‌تر می‌شود.

اکبر بنی‌طبا با اشاره به راه‌اندازی کولرها درچند روز آینده می‌گوید: مشترکین توجه داشته باشند که با در مدار قرار گرفتن کولرهای آبی، میزان مصرف آب این دستگاه‌ها حداقل معادل مصرف ۲ نفر در طول شبانه روز است پس با استفاده از سایبان کولر و پرهیز از روشن گذاشتن مداوم کولرهای آبی به نوعی مصرف آب را کنترل کنند.

وی اما ادامه می‌دهد که صرفه جویی در مصرف آب می‌تواند ما را از این شرایط گذر دهد. سخنگوی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان می‌گوید که هنوز سناریویی برای جیره‌بندی در دستور شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیست و تلاش می‌شود چنین موضوعی اتفاق نیفتد اما آنچه مسلم است اینکه مردم برای دسترسی پایدار به آب شرب باید حداقل ۳۰ درصد در مصرف خود صرفه‌جویی کنند.

در حال حاضر بیش از ۴ میلیون نفر از ساکنان  ۵۶ شهر و ۳۰۰ روستا از طرح آبرسانی اصفهان بزرگ استفاده می کنند، براساس برآوردها حداقل یک میلیون کولرآبی در استان اصفهان استفاده می‌شود که در یک شبانه روز ۱۶۰ هزار متر مکعب آب مصرف می‌کند، در مجموع در سال ۱۹ میلیون مترمکعب مصرف دارد که این میزان معادل آب مصرفی ۱۲۷ هزار نفر در سال است.

معاون خدمات مشترکین و درآمد آبفای استان اصفهان نیز تأکید می‌کند: هرچند سرانه مصرف شهروندان اصفهانی در ۱۰ سال گذشته از ۱۸۹ به ۱۵۴ لیتر در شبانه روز رسیده است اما برای عبور از بحران کم آبی باید ۳۰ درصد دیگر نیز در مصارف صرفه جویی کرد.

رضا رضایی افزود: جیره بندی آب، خط قرمز شرکت آب و فاضلاب است که امیدواریم با همکاری شهروندان در صرفه جویی و رعایت الگوی مصرف، هیچ وقت به سمت جیره بندی نرویم.

یکی از راه‌های صرفه جویی در مصرف آب، به کار بردن راه‌هایی است که مصرف کولرهای آبی در کلانشهر اصفهان را بهینه کند. راهی که بدون شک تأمین کننده آب شرب حدود ۵ میلیون نفر از اهالی این منطقه است.

اما با استفاده از راه کارها و تدابیر ساده‌ای می‌توان میزان کارایی و راندمان کولرهای آبی را تا حد قابل قبولی ارتقا بخشید.

راهکارهایی با کاهش مصرف کولرهای آبی

علیرضا شرافتی کارشناس شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در این باره می‌گوید: برای بهینه سازی مصرف در کولرهای آبی باید در ساعات اولیه صبح که فشار آب قوی است شناور را تنظیم کرد همچنین برای کانال کولر عایق بندی در نظر گرفت.

وی درباره چگونگی افزایش راندمان کولرهای آبی گفت: نصب سایبان روی کولرهای آبی موجود در جهت کاهش مصرف انرژی بسیار موثر است، این کار علاوه بر کاهش میزان تبخیر و مصرف آب در کولرهای آبی، از تابش مستقیم نور خورشید به سقف و بدنه و در نتیجه افزایش حرارت آب و هوای داخل کولر جلوگیری کرده و در نتیجه سبب افزایش راندمان و کاهش مصرف انرژی کولر می‌شود.

کارشناس مدیریت مصرف آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: در ابتدای فصل گرما کولرها باید سرویس شوند و از نشتی‌های شیر تأمین آب کولر، شلنگ و اتصالات جلوگیری شود، شیرهای شناور کولرها نیز باید کنترل و تمیز شوند و در صورت الزام آن‌ها را تمیز کرد.

وی با بیان این که پوشال کولر نیز باید کنترل شود و در صورتی که رسوب و قارچ داشته باشد آن را تعویض کرد، گفت: این کارها باید در ابتدای فصل گرما صورت گیرد و حتی لازم است موتور و تسمه سرویس شوند.

شرافتی بیان کرد: شست‌وشو و جرم‌گیری شیلنگ و سه راهی توزیع آب و بازرسی میزان ریزش و توزیع یکنواخت آب بر روی ناودانی درب کولر از دیگر مواردی است که در کاهش مصرف انرژی کولرهای آبی موثر است.

انتخاب کولر متناسب با اقلیم جغرافیایی، انتخاب کولر آبی با ظرفیت برودتی یا هوادهی متناسب، استفاده از حداقل طول کانال کشی، استفاده از واسط تبخیری مناسب، عدم استفاده هم زمان از چندین وسیله گرمازا، استفاده از کولر به صورت زمان بندی درست و در نهایت استفاده از سیستم‌های هوشمند کنترل دما از جمله راهکارهای کاهش مصرف در کولرهای آبی است که لازم است هر شهروند آن را مورد توجه قرار دهد.

گذر از گرمای تابستان ممکن است اما با صرفه جویی در مصرف آب. امروز خط قرمز کلانشهر اصفهان آب شرب است و هر شهروند در این زمینه مسئول و متعهد است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها