امروز: سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 29734
تاریخ انتشار: ۶:۰۳ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۷/۰۲/۶
چاپ خبــر
Share
در ابتدای فعالیتم در استان گفتم که بروکراسی بیداد می‌کند، کارهایی انجام شده اما کافی نیست؛ استاندار خطاب به مدیران گفت: اگر حوصله کار ندارید از مقام خود استعفا دهید و در جایگاهی دیگر به فعالیت خود ادامه دهید.

مهرعلیزاده بالاخره دست به کار می‌شود؟/ اگر رضا شاه باشد… صحبت‌های استاندار اصفهان وضعیت نابسامان فرش دستباف و یادداشتی از استاد دانشگاه در مورد مومیایی پیدا شده مورد توجه روزنامه‌های استان اصفهان قرار گرفتند. به گزارش نایینا نقل از فارس ، روزنامه‌های اصفهانی در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند، […]

مهرعلیزاده بالاخره دست به کار می‌شود؟/ اگر رضا شاه باشد…
صحبت‌های استاندار اصفهان وضعیت نابسامان فرش دستباف و یادداشتی از استاد دانشگاه در مورد مومیایی پیدا شده مورد توجه روزنامه‌های استان اصفهان قرار گرفتند.

به گزارش نایینا نقل از فارس ، روزنامه‌های اصفهانی در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند، آنچه که در ادامه می‌خوانید گشت و گذار روزانه فارس در لابه‌لای این تحلیل‌ها در روز پنجشنبه (۹۷/۲/۶) و نقل آن‌ها برای مخاطبان است:

روزنامه زاینده‌رود صحبت‌های استاندار اصفهان را با تیتر اگر حوصله کار ندارید استعفا دهید به عنوان تیتر صفحه یک خود انتخاب کرده و از قول مهرعلیزاده نوشته است: در ابتدای فعالیتم در استان گفتم که بروکراسی بیداد می‌کند، کارهایی انجام شده اما کافی نیست؛ استاندار خطاب به مدیران گفت: اگر حوصله کار ندارید از مقام خود استعفا دهید و در جایگاهی دیگر به فعالیت خود ادامه دهید.

هشدار استاندار اصفهان برای چندمین بار خطاب به مسؤولانی است که پس از سال ماندن در مسؤولیت خود و دست و پا زدن در سیستم بروکراسی بیهوده اداری، شاید حتی متوجه نباشند که تا چه اندازه بهره‌وری را کاهش می‌دهند و نارضایتی مردم را افزایش؛ به نظر می‌رسد هشدارهای لازم از سوی مهرعلیزاده داده شده، باید دید در آستانه روز جوان شاهد یک حرکت انقلابی از استاندار اصفهان که نشان داده در بحث کار با کسی شوخی ندارد، خواهیم بود که مدیران جوان و با انگیزه را جایگزین مدیران خسته کند؟

روزنامه نصف جهان در صفحه اقتصادی خود با تیتر آخرین نفس‌های فرش دستباف اصفهان به بررسی این هنر ایرانی پرداخت و از قول نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف اصفهان نوشت: در حال حاضر تعداد تولیدکنندگان فرش دستباف بسیار کاهش یافته است و افرادی که اکنون مشغول به این کار هستند، غالباً از سن ۵۰ سال به بالا هستند که یا به دلیل بیماری یا فوت از رده تولیدکنندگان خارج می‌شوند؛ از سوی دیگر، به خاطر اینکه نسل جوان تمایلی به بافندگی فرش ندارد، نمی‌توانیم جایگزینی برای بافندگان قدیمی داشته باشیم که اگر به همین روال پیش برویم، هنر فرش دستباف به فراموشی سپرده می‌شود.

هنر فرش دستباف از گذشته در اصفهان رواج داشته اما امروز نه درامد مناسبی دارد نه شان اجتماعی بالایی، از همین رو دارهای قالی که روزی در کاشان و نائین زبانزد بودند یکی یکی پایین آمده و جای خود را به فرش‌های وارداتی داده‌اند؛ نابسمانی ارز هم نقش به سزایی در کاهش صادرات این سوغات ایرانی داشته تا Persian Carpet در سایه بی‌تفاوتی مسؤولان به امحا برود.

روزنامه اصفهان امروز با تیتر کتمان تاریخ یا تکریم سرمایه، یادداشت یک استاد اقتصاد پیرامون کشف یک مومیایی در شهر ری را منتشر کرده؛ محسن رنانی استاد دانشگاه اصفهان، در یادداشتی در کانال تلگرامی‌اش چند نکته در رابطه با مومیایی کشف شده که بنا بر برخی گمانه‌ها پیکر رضا شاه است متذکر شده.

رنانی ادعا می‌کند: «این‌ که جمهوری اسلامی به این عزم و جسارت برسد که پیکر رضاشاه را به یک موزه ملی منتقل کند، نشانه اقتدار و احساس قدرت در جمهوری اسلامی است»؛ در پاسخ به این استاد دانشگاه بایدگفت برای دیدن اقتدار جمهوری اسلامی باید نگاهی به منطقه انداخت که در مصاف با ابرقدرت‌ها ایران چگونه توانسته سیاست‌های راهبردی‌اش را عملیاتی کند، این که یک مؤمیایی از یک پادشاه مستبد را در خاک قرار دهند یا در موزه، اقتدار ایران اسلامی را بالا و پایین نمی‌کند.

وی در ادامه «این اقدام به منزله نوعی التیام بخشیدن به روند تندروی‌های گذشته در قبال تاریخ ایران و رژیم پهلوی» دانسته که نکته قابل تأمل تندروی دانستن اقدامات گذشته جمهوری اسلامی در قبال رژیم پهلوی است، این که همراه هر انقلابی برخی اقدامات از روی احساسات انجام شود را می‌توان در انقلاب‌های چون فرانسه و روسیه هم مشاهده کرد اما اطلاق تندروی به کل رفتارهای نظام، ظلم در حق انقلاب اسلامی است.

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان جمهوری اسلامی را به بستن دهان‌ها متهم کرده و نوشته «با این اقدام فضا و زمینه و موضوعی برای گفت‌وگو درباره تاریخ پهلوی باز می‌شود.» و غیرمستقیم از ندیدن خدمات رژیم پهلوی گلایه کرده است، مگر به جز این است که رضا شاه را انگلیس‌ها بر سر کار آوردند و هر آنچه او انجام داد با هماهنگی و در پازلی بود که از قبل برایش تعریف شده بود؟ شاهد مثال خط راه‌آهن سراسری که بیش از یک خدمت خیانت بود (اینجا بخوانید) یا خرید تسلیحات نظامی که اگر چه بعدها به لطف خداوند در دفاع هشت ساله به کمک ایران آمد اما آن هم در راستای سیاست‌های غرب به امضا رسیده بود.

رنانی می‌نویسد «من گاهی در برخی مجامع دانشجویی جرأت نمی‌کنم از خطاهای بسیار فراوان رژیم گذشته سخن بگویم چون پیش‌فرض بخشی از نسل جدید این است که در آن دوران همه چیز گل‌ و بلبل بوده است.» این هم از جملاتی است که نمی‌تواند به راحتی از آن گذشت! دانشجویی که چنین تفکری دارد به دلیل کم کاری اساتید همچون رنانی است، چرا که یا تاریخ نخوانده و یا تحت تأثیر تفکرات روشنفکری برخی اساتید غرب زده قرار گرفته، برای رژیم پهلوی همین بس که نه به اختیار خودش آمد و نه به اختیار خودش رفت.

او در ادامه کنار هم قرار گرفتن رؤسای جمهور در کشوری مانند آمریکا را مایه امید جوانان آن کشور دانسته در حالی که این عکس‌ها سندی بر این گفته است که پشت پرده دو جریان حاکم در امریکا همان یک درصدی هستند که خود آمریکایی‌ها نسبت به سلطه آن‌ها بر تمامی ارکان کشورشان شکایت دارند و همان‌ها هستند که سیاست‌ها را تعیین و رؤسای جمهور را ملزم به پیروی از آن‌ها می‌کنند؛ البته مثال نقض این صحبت را می‌توان در دیگر کشورها مشاهده کرد مانند محکومیت چند ساله سارکوزی (رئیس‌جمهوری سابق فرانسه) و برلوسکونی (رئیس‌جمهوری سابق ایتالیا).

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها