امروز: سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 29078
تاریخ انتشار: ۸:۱۹ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۷/۰۱/۱۸
چاپ خبــر
Share
ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﻣﺤـﺼﻮﻻت زراﻋـﯽ ﺷﻬﺮﺳـﺘﺎن  نایین ﮔﻨﺪم، ﺟﻮ، ﺣﺒﻮﺑﺎت،پنبه،گیاهان علوفه ای ، ﮔﯿﺎﻫـﺎن داروﯾـﯽ ازﺟﻤﻠﻪ زﻋﻔﺮان، روﻧﺎس، زﯾﺮه ﺳﺒﺰ و ﻏﯿﺮه ﺑﻮده و از ﻣﺤﺼﻮﻻت ﺑﺎﻏﯽ ﻣﯽ ﺗﻮان ﭘﺴﺘﻪ، اﻧـﺎر، ﺑﺎدام، ﮔﺮدو، را ﻧﺎم ﺑﺮد. همچنین سطح زیر کشت گلخانه صیفی این شهرستان حدودا 1 هکتار است.

کاشت پنبه به روش سنتی در سطح ۵۰ هکتار از زمین های کشاورزی نایین آغاز شد. به گزارش نایینا، با قریان گفت: کاشت پنبه به روش سنتی در سطح ۵۰ هکتار از زمین های کشاورزی نایین آغاز شد پیش بینی می شود در سال زراعی جاری کاشت پنبه با استفاده از ارقام محلی سازگاری با شرایط […]

کاشت پنبه به روش سنتی در سطح ۵۰ هکتار از زمین های کشاورزی نایین آغاز شد.
به گزارش نایینا، با قریان گفت: کاشت پنبه به روش سنتی در سطح ۵۰ هکتار از زمین های کشاورزی نایین آغاز شد پیش بینی می شود در سال زراعی جاری کاشت پنبه با استفاده از ارقام محلی سازگاری با شرایط آب و هوایی نایین در سطح ۵۰ هکتار توسط کشاورزان در مرکز شهرستان انجام که با متوسط ۲ تن تولیددر هکتار در حدود ۱۰۰ تن پنبه تولید شود.


وی افزود: روش سنتی کشت پنبه در نایین به این گونه است که بذرمرطوب دلینته (بدون کرک) با خاکستر و همراه با بذور گوجه،گلرنگ، ذرت علوفه ای وبرخی دیگر از محصولات به روش میخی کاشته می شود.
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان نایین خاطرنشان کرد: این روش پنبه کاری، ‘ویش کاری’ نام دارد که به سبب نیاز به نیروی انسانی زیاد، اعضای خانواده، فامیل و آشناییان در ایام نوروز به کمک کشاورزان می روند.
وی افزود: در این روش زمین آبیاری شده با چوب های به نام ‘میکاره’ سوراخ شده و بذر مرطوب به صورت دانه دانه کاشته می شود.
باقریان اضافه کرد: شیوه کشت سنتی و قرار دادن بذر مرطوب در خاک مرطوب ، اوایل بهار و تنش شدید آبی بعد از آن در فروردین ماه، از روش های کاشت در این خطه کویری و کم آب است.
شیوه کشت سنتی و قرار دادن بذر مرطوب در خاک مرطوب ، اوایل بهار و تنش شدید آبی بعد از آن در اردیبهشت ماه، از روش های کاشت در این خطه کویری و کم آب است.
باقریان اضافه کرد : بلافاصله زنان و فرزندان بذر پنبه را که ۲۴ ساعت قبل از کشت در آب خیسانده و با کمک خاکستر پرزگیری یا دلینته کرده‌اند را با بذر نم شده دیگرداخل سوراخ های ایجاد شده می ریزند.
وی بیان نمود : بذر پنبه در هنگام جوانه زنی و بیرون آمدن بوته از خاک به سله بندی خاک بسیار حساس بوده و در صورت بارش باران بهاری و مسدود شدن سوراخ ها کشاورزان مجبور به دوباره کاری می شوند. کاشت پنبه به این روش همراه با سایر محصولات علوفه ای و خوراکی خاص بعضی از مناطق کویری است.
شهرستان نائین از شمال به استان سمنان، از شرق به شهرستان خور و بیابانک، از جنوب به استان یزد و از غرب به شهرستان‌ اصفهان محدود می‌شود.
این شهرستان با مساحتی برابر ۲۵ هزار کیلومتر مربع وسیعترین شهرستان استان اصفهان که در حال حاضر شامل دو بخش مرکزی، انارک و سه شهر به نامهای نائین،بافران، انارک و چهار دهستان شامل کوهستان به مرکزیت روستای بلان، بهارستان به مرکزیت روستای کجان، تشکیل شده است.
ﺳﻄﺢ زﯾﺮﮐﺸﺖ ﻣﺤﺼﻮﻻت زراﻋﯽ ﺳﺎﻟﺎﻧﻪ اﯾﻦ ﺷﻬﺮﺳـﺘﺎن سه هزار ﻫﮑﺘﺎر وﺳﻄﺢ ﺑﺎغ های آن ۲٫۵ هزار هکتار است.
ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﻣﺤـﺼﻮﻻت زراﻋـﯽ ﺷﻬﺮﺳـﺘﺎن  نایین ﮔﻨﺪم، ﺟﻮ، ﺣﺒﻮﺑﺎت،پنبه،گیاهان علوفه ای ، ﮔﯿﺎﻫـﺎن داروﯾـﯽ ازﺟﻤﻠﻪ زﻋﻔﺮان، روﻧﺎس، زﯾﺮه ﺳﺒﺰ و ﻏﯿﺮه ﺑﻮده و از ﻣﺤﺼﻮﻻت ﺑﺎﻏﯽ ﻣﯽ ﺗﻮان ﭘﺴﺘﻪ، اﻧـﺎر، ﺑﺎدام، ﮔﺮدو، را ﻧﺎم ﺑﺮد. همچنین سطح زیر کشت گلخانه صیفی این شهرستان حدودا ۱ هکتار است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها