امروز: سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 26252
تاریخ انتشار: ۵:۱۵ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱
چاپ خبــر
Share
با نمایش عکسهای ژرستر در موزه هنرهای معاصر؛

نمایشگاه عکس «ایران از چشم‌های هما» ۱۱ آبان ماه با محوریت عکس‌های هوائی از ایران با حضور هنرمندان، جمعی از مسوولان شهری و علاقه‌مندان و اهالی هنر در موزه هنرهای معاصر اصفهان آغاز به کار کرد و به مدت یک ماه ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری نایین نا، به نقل از صاحب نیوز، هنرمند اروپایی گئورگ ژرستر ۴٠ سال پیش و  در سال ١٣۵۵ در سفری پرمخاطره، زیبایی‌های ایران را از آسمان با دوربین عکاسی ثبت کرد و بعد از گذشت چهار دهه با حضور در تهران عکس هایش را در گالری فرهنگسرای نیاوران و بعد از آن در موزه هنرهای معاصر سازمان فرهنگی تفریحی در معرض دید عموم قرار داده است.

نمایشگاه عکس «ایران از چشم‌های هما» ۱۱ آبان ماه با محوریت عکس‌های هوائی از ایران با حضور هنرمندان ، جمعی از مسوولان شهری و علاقه‌مندان و اهالی هنر در موزه هنرهای معاصر اصفهان آغاز به کار کرد و به مدت یکماه ادامه دارد.

نمایشگاه «ایران از چشم‌های هما» از سوی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان و با همکاری اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان و شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است.

بازسازی میراث فرهنگی فرسوده با تصاویر نمایشگاه ایران از چشم‌های هما

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به برگزاری آن در نصف‌جهان گفت: تصاویر نمایشگاه ایران از چشم‌های هما برای بازسازی میراث فرهنگی فرسوده بسیار موثر است.

حجت‌اله غلامی افزود: این نمایشگاه برای دانشجویان، پژوهشگران، کارشناسان و علاقه‌مندانی که دغدغه بافت‌های فرسوده اصفهان را دارند مفیدتر از مسئولان و مجریان طرح‌های اجرایی است.

وی در ادامه به تأثیرگذاری این نمایشگاه‌ها اشاره کرد و ادامه داد: علاقه‌مندان می‌توانند ایده‌ها را برای مسئولان و مجریان بافت‌ فرسوده نشان دهند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به شناسنامه هر عکس تصریح کرد: این تصاویر علاقه‌مندان را به درون خود می‌برد که ایده‌هایشان را برای بافت‌های فرسوده عمیق‌تر ارائه کنند.

گام‌های بلند مسئولان شهری در بازسازی جاذبه‌های تاریخی

غلامی با اشاره به پنج هدف بازسازی که قانون مشخص کرده، اظهار کرد: دانشگاه هنر با اداره راه و شهرسازی اصفهان همکاری می‌کند و آماده دریافت طرح‌ها، پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های دانشجویانی که در مبحث بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری است.

وی ادامه داد: از روستای ابیانه تا کلان شهر اصفهان جاذبه تاریخی وجود دارد اما این بازسازی‌ها همت می‌طلبد و اکنون شرایط خوبی برای این کار فراهم شده است و شهرداری اصفهان و راه و شهرسازی این استان در این راه گام‌های موثری برداشته‌اند.

هزینه شخصی ژرستر برای تصاویر نمایشگاه ایران از چشم‌های هما

عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به چاپ کتاب بهشت جاودانه ژرستر گفت: تمامی این تصاویر با هزینه شخصی ژرستر در سوییس چاپ شده است.

سید جواد میرحسینی ادامه داد: حتما با این تصاویر در حداقل ۱۰ استان نمایشگاه برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به جذابیت ایران برای ژرستر گفت: در طول تاریخ و بر فراز ایران چهار بار و در سال‌های ۱۳۰۳، ۱۳۱۵، ۱۳۵۵ و ۱۳۷۴عکس‌هائی از آسمان ایران گرفته شده است.

طراحی زیبای شهری در تصاویر نمایشگاه ایران در چشم‌های هما

عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی افزود: همیشه پرواز برای توریست‌ها در فراز آسمان ایران جذاب بوده و توریست‌ها بارها به حسن سلیقه ایرانی‌ها پی برده اند.

میرحسینی دیدن این تصاویر را سرشار از فرصت دانست اظهار کرد: این تصاویر به نوع نگاه هرشخصی بستگی دارد که می‌تواند با توجه به آن از این نمایشگاه درس بگیرد.

وی ادامه داد:  با نخستین نگاه به این عکس‌ها می‎توان متوجه شد که شهرها چقدر زیبا طراحی شده‌اند هر چند دیدن برخی از تصاویر بسیار تلخ است، چون اکنون وجود ندارند ولی در هر حال ثبت این آثار بسیار ارزشمند است.

گفتنی است تعداد ۱۳۵ عکس با موضوع  ایران در محل موزه هنرهای معاصر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان به نمایش در آمده است که هر یک از عکس‌ها به تفکیک استان‌های کشور در ابعاد ۱۰۰ در ۷۰ است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها