امروز: پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 25794
تاریخ انتشار: ۷:۲۵ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
چاپ خبــر
Share
کارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی:

ما امیدواریم دولتمردان ایران متوجه شوند بر اساس برجامی که هیچ منفعتی برای ما نداشت، اعتمادی به هیچ یک از سیاست ها و رئیس‌جمهورهای آمریکا نکنند و بدانند هیچ یک از آنها برای ما منفعتی نخواهند داشت.

به گزارش پایگاه خبری نایین نا، سید رضا حجازی در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز در تحلیل و ارزیابی خود از پیروزی نامزد جمهوری‌خواه دونالد ترامپ و اینکه آیا انتخاب این نامزد از جریان جمهوری‌خواه برای ایران بهتر یا بدتر از انتخاب هیلاری کلینتون است، اظهار کرد: سیاست‌های کلی و راهبرد امریکا در مقابل با انقلاب اسلامی از ابتدا، مشخصاً در تضاد با اصول اسلام و انقلاب بوده است و آنها هر روز هم به دنبال اجرای اهداف خود بوده‌اند ولی تاکتیک آنها متفاوت شده است.

وی با بیان اینکه آمریکاییان هر روز به دنبال برنامه‌ریزی جدید هستند، یک زمانی با جنگ سخت در مقابل ایران بوده و سپس جنگ نرم شده و امروزهم به دنبال مهار قدرت نرم نظام جمهوری اسلامی هستند، گفت: این سوال مطرح است که آیا تغییر رؤسای جمهور آمریکا در شیوه و نوع رفتار این دولت با ما اثر می‌گذارد و دست از مبارزه و تقابل با انقلاب اسلامی بر می دارند؟ چنین امری بعید به نظر می‌رسد، چرا که بر اساس سابقه ریس جمهورهای امریکا از زمان کارتر تا به امروز، همگی شیوه خصمانه‌ای در برابر انقلاب داشته‌اند.

* هیچ یک از رئیس‌جمهورهای امریکا، برای ملت و نظام ایران منفعتی ندارند و سیاست‌های همه آنها یکی است

وی تأکید کرد: برای ما هم مکرراً عدم اعتماد به امریکا و سیاست‌های خصمانه و بدعهدی‌های آنها تجربه و ثابت شده است که اخیراً این تجربه در برجام برای دولتمردان ایران حاصل شده است.

حجازی یادآور شد: این بی اعتمادی به دولتمردان و سیاست‌های امریکا به نحوی است که حتی ملت ایران به شعارهای دولتمردان امریکا هم اعتماد نمی کند، در سخنان اخیر ترامپ صحبت از پاره کردن برجام می کند که رهبری به خوبی پاسخ دادند و گفتند ما هم آتش می‌زنیم، از طرفی دیگر هم کلینتون سخن از فشارهای سخت و ادامه سیاست جنگ می‌کنند، ولی اینکه چرا برخی در داخل امید به بهتر شدن اوضاع با آمدن کلینتون داشتند، جای تعجب است، دولتمردان ایران باید تجربه کرده باشند که هیچ یک از رئیس‌جمهوران امریکا، برای ملت و نظام ایران منفعتی ندارند و سیاست‌های آنها هر دو یکی است.

وی افزود: از طرفی دیگر اینکه سیاست‌هایی که امریکا در منطقه دنبال می کند، برای ما مهم است، اینکه دولت جدید امریکا در برابر برجام که یک خسارت محض برای ایران بوده است چگونه واکنش نشان دهد، مهم است، آینده برجام برای ما مهم بوده.

کارشناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی بیان کرد: بحث بعدی که برای ایران مهم است، شعار تغییر رفتار ایران است که توسط نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا داده می‌شد علی‌الخصوص در رابطه با خاورمیانه جدید که غرب به دنبال آن است که ایران را با سیاست‌های خودش همراه کند و بعضاً از سیگنال‌هایی که از داخل ایران منعکس شده نشان داده است که عده‌ای امید به اتفاق افتادن این مسیر با کمک امریکا داشتند که در این رابطه نامه‌نگاری‌هایی با رهبری کرده‌اند که اجازه داده شود در بحث عربستان و سوریه و منطقه با امریکا، ایران هماهنگ بشود که رهبر معظم انقلاب این امر را یک خوش‌بینی محض و مضر می‌داند.

*همه بداخلاقی‌هایی که در مناظره‌های سیاسی ننشان داده‌شده یک بازی سیاسی است

وی عنوان کرد: ما امیدواریم دولتمردان ایران متوجه شوند بر اساس برجامی که هیچ منفعتی برای ما نداشت، اعتمادی به هیچ یک از سیاست ها و رئیس‌جمهورهای آمریکا نکنند و بدانند هیچ یک از آنها برای ما منفعتی نخواهند داشت.

حجازی تصریح کرد: من معتقدم که همه بداخلاقی‌هایی که در مناظره‌های سیاسی نامزدهای رئیس‌جمهور نشان داده‌شده، یک بازی سیاسی است و افشاگری‌های به ظاهر صادقانه ترامپ هم یک بازی سیاسی است، چرا که در حال حاضر ۱۵ حزب بزرگ سیاسی در امریکا مطرح است و فقط اجازه ورود دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در انتخابات داده می‌شود و این یک نمایش است و دموکراسی در امریکا یک شوی تبلیغاتی است و نباید به این بازی‌های سیاسی و نمایش‌های تبلیغاتی دل خوش کرد.

وی ابراز کرد: ملت ایران باید بدانند که برای ایران ترامپ و کلینتون فرقی ندارد، هر دو به کدخدایی امریکا در جهان معتقدند، ما بر اساس تجربه ۳۷ ساله که نه ۶۵ ساله ایران، باید به امریکا بی‌اعتماد باشیم، چراکه اگر خوش‌بین بودیم و اعتماد کنیم، به سرنوشت مصدق دچار می‌شویم و دود این اعتماد در چشم انقلاب و ملت ایران می‌رود.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها