امروز: سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 22284
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۳ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
چاپ خبــر
Share

نقض یا دور زدن سیاست‌های اقتصادی و تعرفه‌های گمرکی، صادرات و واردات یک کشور، پدیده قاچاق را رقم می‌زند. نانوشته پیداست که شکستن این حریم اقتصادی با قاچاق، به معنای نابودی تدریجی تولیدات و تولیدگر داخلی هم هست.

نائینا؛ برخورد با واردات، حمل، توزیع و فروش کالای قاچاق از بدیهیات سالم‌سازی و پویایی هر اقتصادی است که گویا عزم راسخی برای انجام آن در کشورمان وجود ندارد.

طرح برخورد با کالاهای قاچاق در کوچه مروی دیروز در حالی آغاز شد که با توجه به اطلاع‌رسانی قبلی تعزیرات، تمامی مغازه‌های این بازارچه یا بسته بوده‌اند یا ویترین آنها خالی از اجناس آرایشی، بهداشتی و غذایی بود.
این گشت قرار بود ساعت ۹ صبح آغاز شود که با تأخیری یک ساعته و حدود ساعت ۱۰ آغاز شد چراکه به گزارش خبرگزاری «فارس» مسئولان ذی‌ربط هنوز به جمع‌بندی نهایی برای اجرای طرح نرسیده بودند و همچنان مشغول رایزنی برای چگونگی آغاز طرح بودند!

امروز بازرسی می‌کنیم، پس مغازه‌تان را باز نکنید !
بنر زرد رنگ بزرگی  مقابل در  ورودی بازار مروی نصب شده که روی آن ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آورده شده است که مطابق آن «خرید، فروش، عرضه، حمل یا نگهداری کالای خارجی که بدون مدارک قانونی وارد کشور شده است قاچاق محسوب می‌‌شود و برابر قانون علاوه بر ضبط کالا، مرتکبین نیز مجازات خواهند شد.»
در این راستا طرح تشدید مبارزه با کالای قاچاق با اولویت کالاهای سلامت محور (دارو، مکمل غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی) از صبح شنبه (دیروز) با همکاری تمامی دستگاه‌های نظارتی اجرا خواهد شد!
این بنر با عبارتی که ذکر شد، چند روزی است در نقاط مختلف بازار تهران و در انظار عمومی نصب شده است. کسبه بازار هم که از قبل مطلع شده‌اند قرار است مورد بازرسی قرار گیرند، دیروز مغازه‌های خود را باز نکردند یا آنهایی هم که در  مغازه‌هایشان باز بود، به کل خالی از هر‌گونه جنسی بود.

همه جا پر از قاچاق است، به کسبه گیر می‌دهند !
یکی از کسبه کوچه مروی که خود را معتمد کسبه کوچه مروی معرفی می‌کند با مشاهده خبرنگاران و مردم که گرد هم جمع شده‌اند با ناراحتی می‌گوید: ما اینجا یک عمر نان حلال خورده‌ایم آن وقت به ما انگ قاچاقچی می‌زنند.

وی با طبقه‌بندی اجناس خارجی قابل فروش می‌گوید: اینجا کالاهایی که به فروش می‌رسد یا از طریق مناطق آزاد وارد می‌شود که ضوابط و قوانین خودش را دارد و ما حتی مدارک پرداخت گمرک آنها را هم داریم یا اینکه مسافران این اجناس را به دست ما می‌رسانند و در همه جا این معافیت مسافری وجود دارد.
یکی دیگر از کسبه که مغازه خود را خالی کرده و پشت دخل ایستاده است در واکنش به اجرای این طرح می‌گوید: تمام مملکت پر از کالای قاچاق شده است و حالا به لوازم آرایشی و بهداشتی گیر داده‌اند، اصل قاچاق جای دیگری است اما چون دستشان به سرمنشأ قاچاق نمی‌رسد به سراغ کاسب می‌آیند !

بازرسی‌ها ادامه دارد
رئیس گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی که در محل حضور داشت در خصوص طرح‌ برخورد با کالای قاچاق گفت: طرح تشدید فعالیت گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی در ارتباط با مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت‌محور با همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله گمرگ، نیروی انتظامی، وزارت بهداشت، اموال تملیکی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اصناف و اتحادیه‌های مربوطه از چند ماه پیش در دستور کار قرار گرفته است.
حسن سرابیان افزود: در ماه‌های گذشته، جلسات متعددی برگزار شد و پس از انجام کارهای کارشناسی، مراتب به منظور اجرای طرح، طی دستور‌العملی به ادارات کل تعزیرات حکومتی در سراسر کشور اعلام شد.
وی تصریح کرد: در این طرح مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت‌محور از جمله دارو، مکمل‌های دارویی و لوازم آرایشی و بهداشتی در دستور کار قرار دارد، که این طرح از دیروز در بازار ناصرخسرو و کوچه مروی تهران عملیاتی شده است.

رئیس گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی، هدف از اجرای این طرح را پیشگیری از وقوع جرم خواند و گفت: هدف برخورد و تشکیل پرونده نیست و بر همین اساس از یک ماه پیش از طریق تشکیل جلسه با فروشندگان و نصب بنر و توزیع بروشور، اطلاع‌رسانی لازم صورت گرفت، لذا چنانچه تخلفی مشاهده شود با توجه به اینکه آگاهی‌های لازم به فروشندگان این بازار داده شده است، به شدت با متخلفان برخورد می‌شود.
وی درباره برخورد با قاچاقچیان عمده گفت: طرح ما در سراسر کشور اجرا شده است و عمده‌فروش یا خرده‌فروش برایمان فرقی نمی‌کند و با همه متخلفان برخورد می‌کنیم.
رئیس گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به بسته یا خالی بودن برخی مغازه‌ها افزود: این کار ایرادی ندارد زیرا از فردا پایگاه گشت مشترک تعزیرات در این منطقه برپا می‌شود و این طرح ادامه خواهد داشت و هر چند روز که بخواهند می‌توانند مغازه‌های‌شان را ببندند یا خالی کنند.

قانون چه می‌گوید‌؟
بر کسی پوشیده نیست که ورود و فروش کالای قاچاق به هر کشوری، سم مهلکی است که با توجه به حجم انبوه و مدت مدید آن هر اقتصاد سالمی را هم از پا می‌اندازد.
نقض یا دور زدن سیاست‌های اقتصادی و تعرفه‌های گمرکی، صادرات و واردات یک کشور، پدیده قاچاق را رقم می‌زند. نانوشته پیداست که شکستن این حریم اقتصادی با قاچاق، به معنای نابودی تدریجی تولیدات و تولیدگر داخلی هم هست.

از همین رو است که مسئولان دولتی چند وقتی است بر طبل مبارزه با قاچاق کالا می‌کوبند.
اولین هشدار جدی و صریح را در این رابطه رهبر معظم انقلاب بیان نمودند. ایشان در حمایت از کشاورز ایرانی به محموله‌های چند صد تنی میوه قاچاق اشاره کردند و مبارزه جدی با این پدیده شوم را خواستار شدند.
با تذکر روشن رهبر انقلاب، دستگاه‌ها و مسئولان ذی‌ربط برای مبارزه با قاچاق جلسات متعددی برگزار کردند و اقداماتی را انجام دادند. یکی از خروجی‌های این جلسات و اقدامات، که البته بیشتر نمایشی و رسانه‌ای بود تا عملی و پیشگیرانه، گشت دیروز در بازار تهران بوده است.
هیچ شخصی منکر ضروری بودن برخورد با کالای قاچاق در مغازه‌ها نیست اما نباید این نکته را از یاد برد که مغازه، حلقه آخر کالای قاچاق شده است؛ نباید با ول کردن سرحلقه‌ها و سرشاخه‌ها، تنها به برخورد با کاسب اکتفا کرد، وگرنه مبارزه با قاچاق تنها مصرف رسانه‌ای دارد.
قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم در سیستم حقوقی ما به این موضوع اشاره داشته‌اند. مطابق قانون، نه تنها فروش کالای قاچاق، بلکه وارد کردن آن، نگهداری و حمل آن، توزیع و عرضه آن برای فروش هم جرم‌انگاری شده است.
مجازات‌هایی تا ۱۰ برابر ارزش مال توقیف شده، توقیف وسیله حمل‌کننده، حبس و شلاق برای مرتکبین جرم قاچاق در نظر گرفته شده است.
مطابق قانون، مرجع اصلی رسیدگی‌کننده به این پدیده هم دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی است. سهل‌انگاری این دو نهاد در برخورد با قاچاق کالا، بازارهای ایرانی را مملو از کالاهای قاچاقی خواهد کرد که به تبع آن تولید ایرانی هم به یغما خواهد رفت.
نانوشته پیداست که ورود کانتینر کانتینر کالای قاچاق، در مرزهای هوایی، دریایی و زمینی، بخش عمده‌اش توسط اشخاص ذی نفوذ صورت می‌پذیرد.
قانون برای برخورد با این عده هم به قدر کافی مدون شده است اما گویی عزمی برای جلوگیری از ورود این حجم انبوه از کالای قاچاق به کشور از طریق مرزها وجود ندارد، چراکه قطعاً این همه کالای قاچاق یا لااقل بخش‌های بیشتر آن از مرئی و منظر مسئولان گمرک و بازرسی گمرکات می‌گذرد ولی…
نویسنده : صادق پارسا 

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها